KEMAL ORUÇ

Yaratıcı Yazarlık Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Son yıllarda yeni yazarlar, yazarlık eğitimleri ve yazarlık üzerine yapılan çalışmalar çoğaldı. Özellikle pandemiyle birlikte online yaratıcı yazarlık atölyelerine katılan yazar adaylarının çokluğu yazmaya ilginin arttığını gösteriyor.

Bu yazıda, TİDA’daki yazarlık atölyelerime katılan öğrencilerimin ve bana sosyal medya aracılığıyla ulaşan yazar adaylarının yaratıcı yazarlık üzerine sıkça sorduğu soruları bir araya getirip cevapladım. İyi okumalar ve yazmalar dilerim. Devamı…

Yazar Adayları İçin Kitap Okuma Rehberi

Yazarlığı keşfetme sürecinin olmazsa olmazı iyi kitaplardır. Aklıyla okumayı bilen kişi iyi eserlerden ders almayı bilir; yazarın yazım biçimini, dil ve anlatım zenginliğini kavrar. Böylece her iyi kitap yazar adayının öğretmeni olur.

Bir kurumdan ya da kişiden eğitim almak elbette yazarlığı keşfetme sürecinin daha verimli olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde yazım tekniklerini ve dilin inceliklerini anlatan kitaplar da size bu süreçte yol gösterir. Yine de, bu bilgiler ışığında, yazmak istediğiniz metinlerle baş başa kalacak ve sancılı bir süreç sonunda yazarlığı keşfedecek olan sizsiniz. Ne kadar okur, kendinizi eğitirseniz sancınız o kadar hafif olacaktır.

Bu yazıda yazar adaylarına rehberlik edecek kitaplara yer verdim. Kitapları olabildiğinde kategorilendirmeye çalıştım. Yayınevi adlarını bilinçli olarak yazmadım. Çünkü birçok kitabın yayınevi yeni basımlarla birlikte değişti. Yeni basımını kitabevlerinde, eski basımlarını sahaflarda bulabilirsiniz. Öncelikle internette arama yapmak ve kitaba nereden ulaşacağınızı öğrenmek daha sağlıklı olabilir.

İyi okumalar ve yazmalar dilerim. Devamı…

Oyun Yazarlığı Üzerine Sıkça S0rulan S0rular

Son yıllarda yeni oyun yazarlarının kendini göstermesi, genç oyuncuların alternatif sahnelerde kendine alan yaratması ve yeni/özgün metinlerin sahnelenmesi oyun yazarlığına ilgiyi artırdı.

Bu yazıda, oyun yazarlığı üzerine sıkça sorulan soruları bir araya getirip cevapladım. Devamı…

Salih Bolat ile “Gittikçe Yakın” ve Yazarlık Üzerine…

Salih Bolat ile yeni kitabı “Gittikçe Yakın” ve yazarlık üzerine söyleşi gerçekleştirdik. Devamı…

Hızlı İletişim
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?